cetewale حماسه برنامه برگزاری بزرگداشت

cetewale: حماسه برنامه برگزاری بزرگداشت اینستاگرام برگزاری مراسم آمادگی سوم خرداد

گت بلاگز سیاسی اگر سرورها به روز شده است بودند مسئله به این شکل بروز پیدا نمی کرد ، در ح

کاهانی گفت: در حملات سایبری صورت گرفته، داده ای از بین نرفته و دستبردی به اطلاعات صورت نگرفته هست.

اگر سرورها به روز شده است بودند مسئله به این شکل بروز پیدا نمی کرد ، در ح

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی کلوب خبرنگاران، « مقابله با حملات سایبری» عنوان گفتگوی خاص خبری امشب شبکه دو سیما بود که سرهنگ علی نیک نفس مدیر مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا ، محسن کاهانی مدیر مرکز آپا دانشگاه فردوسی مشهد و رسول جلیلی عضو شورای عالی اینترنت کشور به بحث و گفتگو اطراف آن پرداختند.

عبارات مهم : سایبری
در ابتدای این بحث سرهنگ نیک نفس در تشریح حملات سایبری روز گذشته به تعدادی از وب سایت ها و پروتال های شرکت ها و دستگاه های اجرایی کشور اظهار داشت: بنا بر اطلاعات مرکز ماهر به عنوان یکی از متولیان مهم پیگیری به رخدادهای سایبری کشور، بیش از ۵۰ مورد تحت الشعاع این حملات قرار گرفتند ولی ۴ مرکز مهم مشمول بر مجموعه بانک مرکزی، ایرانسل، پرو بانک و وزارت کار بوده است.

وی افزود: این نوع حمله از نوع حملات انکار سرویس بوده که بر اثر آن، حجم بسیار بالایی از تقاضا سمت سرویس دهنده ها به صورت سیل آسا روانه می شوند و نهایتا سرویس دهی با اختلال مواجه خواهد شد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا با بیان اینکه جرم اتفاق افتاده هنوز قابل انتساب نیست و مورد نیاز است که IP های شناسایی شده است دقیق و فنی بررسی شوند گفت: IP هایی را در کشور عزیزمان ایران و کشورهای آفریقایی شناسایی کردیم که به نظر می رسد این IP ها، دسته اول و منشاء مهم حمله نباشند.

در ادامه این بحث، کاهانی مدیر مرکز آپا دانشگاه فردوسی مشهد نیز اظهار داشت: حمله از نوع ممانعت از سرویس یا انکار سرویس بوده است که بر اثر آن مهاجمان تلاش کردند با حملاتی که ایجاد می کنند، وب سرورهایی که خدمات اینترنتی ارائه می دهند را از کار بیندازند که به طور موقت نیز خدمات دهی در این دستگاه ها از کار افتاده که البته با تلاش های صورت گرفته، بخشی از پرسشها حل شدن است .

وی افزود: این نوع حمله از حملات سایبری نسبتا آشنا شده است بوده و اگر سرورها به روز شده است بودند شاید مسئله به این شکل بروز پیدا نمی کرد.

دستبردی به اطلاعات صورت نگرفته است

رئیس مرکز آپا دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: حملات ممانعت از سرویس ، دو دسته کلی هستند؛ یک دسته از حملات به این صورت است که حجم زیادی از ترافیک روی شبکه ایجاد می شود که باعث می شود رد و بدل امکانات امکان پذیر نباشد و یا اینکه حمله را روی خود سرور انجام می دهند و بر اثر آن بار عملیات پردازشی سرور را زیاد می کنند که حمله سایبری اخیر از نوع دوم بوده است و تا جایی که بررسی ها انجام شده است دستبردی به اطلاعات صورت نگرفته است.
رسول جلیلی عضو شورای عالی اینترنت نیز با تاکید بر اینکه حمله سایبری صورت گرفته از نوع انکار سرویس یا از کاراندازی سرویس و خدمت در سطح برنامه کاربردی و نه شبکه بوده هست، گفت: در کل باید بگوییم با توجه به وضع امروز فناوری اطلاعات در دنیا و آسیب پذیری های آشنا شده است و آشنا نشده ای که وجود دارد اصل حمله غیرعادی نیست و در راحت ترین شکل، ممکن است کسانی از سر کنجکاوی تلاش کنند بخشی از سرورهایی که در نقاط دیگر دنیا هستند را مورد حمله قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: آنچه که مهم است این است که آن کشور یا شرکت آمادگی دفاع و به حداقل رساندن زمانی که سرورش از کار افتاده است را داشته باشد.

مبدا حمله خارج از کشور بوده است

این عضو شورای عالی اینترنت با تاکید بر اینکه در این حمله سایبری داده ای از بین نرفته و دستبردی به اطلاعات نیز صورت نگرفته گفت: اطلاعات فعلی نشان می دهد که مبدا حمله خارج از کشور بوده هست، ولی در مورد این که کشورهای آفریقایی مبدا این حمله باشند باید گفت: ممکن است کسانی از کشورهای دیگر ، کامپیوترهایی را به عنوان قربانی در کشورهای دیگر اجیر کنند.

جلیلی با بیان اینکه آنچه که مهم است این است که ما باید آمادگی دفاع و ضربه ناپذیری را داشته باشیم گفت: در رابطه با این حمله ضعف زیرساختی داشتیم، ابزارهای جلوگیری از این نوع حمله امروز وجود دارد که اگر این ابزارها به موقع خریداری و مورد استفاده قرار گیرد می توان جلوی این حملات را گرفت.

جلیلی عضو شورای عالی اینترنت در ادامه برنامه با اشاره به اینکه طبق استاندارد های بین المللی و ملی باید مراکزی تحت عنوان عملیات امنیت شبکه وجود داشته باشد تا در نخستین وقت مسولئین و شرکت های مربوطه را از تهدیدات مطلع کنند بیان کرد : در شرکت های بزرگ تناسب میان الکترونیک و تجهیزات نرم افزاری وجود ندارد لذا وجود نرم افزار معاش جهت همه شرکت ها مهم است و باید این مسئله درون سازمانی و برون سپاری شود.

گزیده نشدن مستلزم به روز شدن نرم افزارها است
وی با اشاره به اینکه در سطح ملی تیم های امداد دانشگاهی مثل آپاد داریم اظهار داشت: شرکت های بزرگ تیم های امداد خود را نیاز دارند، رویدادهای اتفاق افتاده را باید تحلیل و شرکت ها را در برابر تهدایدات دیگر ایمن کرد لذا گزیده نشدن مستلزم به روز شدن نرم افزارها است.

این عضو شورای عالی اینترنت با بیان اینکه هر آنچه اتفاق افتاده گذشته است و باید از آنچه اتفاق افتاده جهت مراحل بعد استفاده کرد گفت: باید منشا حمله ، نوع آسیب پذیری ، نوع ضعف را تشخیص داد و خود را در برابر آینده تقویت کرد.

جلیلی با بیان اینکه در شورای عالی اینترنت نظام پیشگیری طراحی شده است است که براساس آن مسولیت هر کس مشخص شده است و همه می دانند که جهت مقابله با مناسبت ها چه باید کرد ادامه داد: پلیس فتا خیلی نیرومند عمل کرده است و مرکز ماهر وزارت ارتباطات به خوبی انجام وظیفه کرده است.

بنیه دفاعی کشور باید تقویت شود

وی با اشاره به اینکه میانگین وقت سرویس از کار افتاده در حد چند دقیقه است گفت:این چند دقیقه باید چند ثانیه و در نهایت باید به صفر برسد، در دنیای واقعی در معرض حمله و تهاجم بالقوه هستیم و از سوی دیگر درفضای مجازی این بالقوه بودن سریع بالفعل می شود و این سناریو ، آینده نگری ، فیلم نامه و خیالبافی نیست ، باید بنیه دفاعی کشور را نیرومند کرد و این به تعداد سرباز ، تانک و موشک نیست بلکه به داشتن تعداد متوازن نیروی انسانی نخبه متناسب با جمعیت است.

جلیلی با اشاره به اینکه باید در دانشگاه ها پژوهش به روز داشته باشیم افزود: محصول داخل در کشور داریم ولی شرکت ها از محصولات داخلی استفاده نمی کنند و لذا محصول خارجی ممکن است در جایی علیه ما عمل کند.

در فضای سایبری اگر موجودیت آلودگی را پنهان کند مجوعه آسیب پذیر می شود
سرهنگ علی نیک نفس در ادامه با اشاره به اینکه با کمال تاسف رویدادنگاری و اطلاع رسانی وقایع صورت نمی گیرد گفت: دستگاه های مسئول در این حوزه از اطلاع رسانی خودداری می کنند، در فضای سایبری امنیت وابسته به تک تک موجودیت ها است و اگر این موجودیت آلودگی را پنهان کند کل مجموعه آسیب پذیر می شود .
وی با اشاره به اینکه توجه به بهداشت و سلامت اینترنت نسبتا کم است ادامه داد: آلودگی شبکه ای بسیار بالایی را در کشور مواجهیم که مربوط به بدافزارها می شود که ممکن است بخشی از اطلاعات از جانب دزدی و یا حملات تولیدشده دیگر باشد به طوری که 3 سال است که به دستگاه های مسئول هشدار دادیم تا بهداشت اینترنت را در راس کارهای خود قرار دهند.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگری پلیس فتای ناجا با اشاره به طرح نظام مقابله با حملات سایبری خاطرنشان کرد: در این طرح نیازمند همکاری همه جانبه شرکت ها ، موجودیت ها و ذی نفعان هستیم لذا 180 گزارش رسمی از حملات را دریافت کردیم ، در فاز اول 2 هزار آی پی آلوده شناسایی شده است است که آلودگی داشتند و گرفتار باج افزار ها شدند و جهت بیش از 50 درصد از باج افزارها امکان رمزگشایی را داریم.
کاهانی در ادامه با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی موظف به انجام الزامات امنیتی هستند ادامه داد: در شرکت های بزرگ مسوول ارشد امنیت اطلاعات باید وجود داشته باشد ، اگر هزینه ای شده است است زیاد بر روی سخت افزار ها بوده هست.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: سایبری | اطلاعات | اینترنت | اینترنتی | فضای سایبری | سایبری | حمله سایبری | دستبرد اطلاعات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog